Майже два роки тому телеканал «Київ» ухвалив рішення оформити ефірну графіку в кольорах мадженти.

Зміна ефірної картинки пройшла фокус-групи та була добре сприйнята нашими телеглядачами й позитивно оцінена фахівцями з індустрії.

Зрештою, з перших днів великої війни саме під кольором маджента проходить наш інформаційний марафон, коли бої велися на Оболоні та Берестейському проспекті (на той час – проспекті Перемоги), й канал «Київ» залишився в Києві єдиним із великих каналів – усі решта евакуювалися на Захід. Тож наступним кроком у розвитку корпоративного стилю стала уніфікація всієї айдентики телеканалу.

Зокрема впровадження корпоративного мерчу телеканалу – футболок-поло з фірмовим логотипом для репортерів, які працюють в ефірі. Наявність корпоративного мерчу є стандартною практикою західних мовників та має на меті посилити впізнаваність телеканалу, зробити ефірну картинку більш виразною, цілісною та яскравою.

Проте, в ході рутинної реалізації всередині компанії трапився своєрідний курйоз у трактуванні окремими особами, які помилково вважають, що маджента має відношення до ЛГБТК+, плутаючи її з рожевим кольором та тиражуючи радянські стереотипи «хлопцям – блакитненьке, дівчатам – рожевеньке». Адже телеканал «Київ» п’ять років поспіль відкрито підтримує Прайд та декларує свою прихильність до боротьби за рівні права для всіх, незалежно від поглядів, статі та сексуальної орієнтації. Цьогоріч ми вирішили підтримати Місяць Прайду зміною нашого логотипу – до кінця червня його прикрашає «веселка». Ми обговорювали це всередині колективу, після чого інформація вийшла за межі телеканалу та обросла різною нісенітницею, пов’язаною з ЛГБТК+-тематикою. Тому ми як міський публічний мовник, бенефіціарами якого є кияни, вважаємо за потрібне відкрито обговорити ситуацію, логіку маркетингової стратегії каналу та надати чіткі роз’яснення щодо неї.

1. Корпоративний колір маджента

Навряд чи сьогодні варто пояснювати, що корпоративний стиль – це ознака професіоналізму компанії, наявності єдиної усвідомленої концепції, цінностей та внутрішньої солідарності. Колір – найважливіша складова стилю, який може багато розповісти про компанію.

«Про вибір корпоративного кольору ми задумалися ще кілька років тому й підійшли до цього питання дуже ретельно. Маджента – зовсім не випадкове рішення, воно має під собою чітке обгрунтування. Справа в тому, що це дуже непросте завдання – вибрати свій колір в умовах великої конкуренції, коли всі основні кольори вже зайняті, а ми в жодному разі не маємо бути плагіаторами, – каже Наталія Лященко, очільниця телеканалу. – При цьому треба розуміти, що палітра для публічного мовника дуже обмежена: корпоративний колір телеканалу має бути яскравим, позитивним, не пов’язаним із негативом. Ми переглянули багато варіантів і зупинилися на мадженті. Цей колір добре сприймають глядачі, він акцентний та модний – американський інститут кольору Pantone оголосив його головним кольором 2023-го. До речі, на думку експертів інституту, маджента «надає життєвих сил, символізує оптимізм, висловлює безстрашність». Мабуть, на цей вибір навіть вплинули події в Україні! Цей колір привертає увагу, а що ще нам треба? З погляду психології кольору, маджента – колір позитиву, енергії та оптимізму. Це пряме влучання в нашу концепцію та світобачення! Він, до того ж, іще й навіть агресивний, що важливо для каналу новин, яким став «Київ» у 2021-му. Зрештою, в Німечинні є популярний спортивний канал «Маджента Спорт», айдентика якого побудована на мадженті, та який має переважно чоловічу аудиторію. А тому вибір телеканалу «Київ» повністю відповідає світовим трендам та навіть випереджає їх – це наш колір іще з кінця 2021-го року. Маджента пройшла тестування в наших фокус-групах та за допомогою нейромаркетингу. До речі, а якого кольору ваш маркер?»

2. Корпоративний мерч та інші елементи єдиного стилю

Футболки у стилі поло – це лише один із елементів на шляху до реалізації мети – створення сильного корпоративного стилю.

 «Чому ми вирішили розпочати з футболок наш великий проєкт щодо посилення бренду? По перше, тому, що це недорого та доступно в нинішніх умовах дуже обмеженого ресурсу. – каже заступниця директора з маркетингу телеканалу Анастасія Гриценко. – Будуть гроші або бартер – перефарбуємо в мадженту всі наші службові автівки. Сьогодні ефірні картинки більшості інформаційних каналів схожі одна на одну, як дві краплі води. Тому ми дійшли висновку, що підвищити впізнаваність та індивідуальність нашої картинки, нашого каналу в ефірі ми зможемо, якщо, серед іншого, наші співробітники з’являться в кадрі в одязі, який асоціюватиметься з телеканалом. Більше того, це дуже зручно в роботі: підходячи до будь-якого респондента, журналісту не треба пояснювати, хто він і звідки. Ми дбаємо про якість та сприйняття нашого каналу, про зручну навігацію в пошуку «свого» каналу для киян. Так, ми комунальна компанія, але нам не все одно, ми вболіваємо за свій бренд, тому ми завжди – в пошуку, вигадуємо щось нове. Ми не зупиняємося й попри все будемо рухатися вперед».

3. Чому саме зараз реалізовано проєкт?

Тому що життя триває, а конкуренція загострюється. Ми не можемо відкладати кроки щодо посилення бренду та корпоративної культури на «колись після війни». Ми працюємо на Перемогу, і для нас найважливіше – доносити нашу інформацію, яку ми добуваємо іноді з ризиком для життя, до максимально широкої аудиторії.

«Команда телеканалу «Київ» не припиняла мовлення ні на день ні під час страшних обстрілів, ні в блекаути, ні в дні, коли ворог стояв під Києвом, – продовжує Наталія Лященко. – Ми практично жили на каналі, ночували тут, багато хто – разом із домашніми тваринами, надягали каски і бронежилети та їхали добувати гарячу – у прямому сенсі – інформацію для киян. Тому не вважаємо за потрібне змінювати свої плани. Покрокова реалізація наступних задач – це доказ того, що ми віримо в Україну, віримо в себе, віримо в перемогу та працюємо з повною віддачею заради неї!

Щодо витрат, – вони в межах нашого маркетингового бюджету, та, як завжди, ми отримуємо послуги за найкращу можливу ціну, – доповнює Наталія Лященко. – Будь-які натяки на якісь зловживання з грошима викликають у мене максимально агресивну реакцію – канал «Київ» білий та прозорий до нестями. В нас нульова толерантність до корупції. Ми буквально вичавлюємо з підрядників усю потенційно корупційну складову та вибиваємо знижки до мінімально можливої ціни, забезпечуючи відмінну якість. Порівняйте наші тендери на ProZorro з тендерами наших колег, які фінансуються з бюджету. Ми робимо все, щоби Громада Києва, якій належить канал, отримувала максимально можливий результат на вкладені бюджетні кошти».

4. Маджента й гендер

Ми п’ять років поспіль підтримуємо місяць Прайду, який відзначається на державному рівні в найбільш розвинутих країнах, тому що ми вважаємо, що Україна належить до Західного світу. «Рожеві» футболки не стосуються теми ЛГБТК+-спільноти, у «веселці» якої, до речі, взагалі немає кольору маджента. У 2023-му, коли наша країна захищає собою, в тому числі, Західну цивілізацію, вважаємо неправильним не враховувати права ЛГБТК+. Нетолерантність суперечить базовим цінностям каналу. І нам доведеться вирішити, чи нам по дорозі.

Маджента – це не різновид рожевого. Як відомо, це колір, який утворюється від змішування червоного та синього.

Зрештою, сучасні модні тренди 21-го століття кардинально змінили погляд на справжній рожевий. Починаючи приблизно з 2012-го року чоловічі колекції найпрестижніших модних брендів містять вироби цих кольорів – від взуття до верхнього одягу. Серед них – Bottega Veneta, Prada, Balenciaga, Saint Laurent, Roberto Kavalli, Nike та інші.

5. Плани на майбутнє

«Ми не знаємо, хто й навіщо намагається зробити з мухи слона, роздмухуючи скандал із абсолютно робочого моменту, але ми продовжуватимемо робити те, що вважаємо за потрібне й важливе для розвитку каналу, – каже головна редакторка телеканалу «Київ» Наталя Дубовик. – Щодо колег, то це навіть дивно: ігнорувати можливість посилити фокус на нашому каналі за допомогою яскравого кольору саме зараз. Хіба колір поло – це так критично під час війни, коли все має допомагати нам привернути увагу глядача? Наша мета – робити сучасне якісне телебачення, а воно має багато складових, у тому числі – й те, який вигляд ми маємо в ефірі, наскільки ми впізнавані, які цінності нас об’єднують. Тим більше, що футболки кольору маджента, які з’явилися в нас, лише одна частина майбутнього корпоративного гардеробу. Крім них, з’являться й інші: білі та чорні з логотипом фірмового кольору. Ми працюємо, спілкуємось між собою, обговорюємо те, що відбувається, і сподіваємося на те, що дійсно лояльні до телеканалу співробітники зрозуміють важливість єдиного корпоративного стилю, й інцидент буде вичерпаний».

Наталія Лященко, Анастасія Гриценко та Наталя Дубовик

P.S. Ми витратили надто багато сил та власного життя, щоб перебудувати «Київ» у сучасний інформаційний телеканал за американськими стандартами. За відносно короткий час та скромні, порівняно з ринком, інвестиції ми перетворили відстійний містечковий канал на першокласний столичний, збільшили телеперегляд у рази та стали повноцінним національним мовником, одним із провідних інформаційних каналів країни, яким може пишатися Київ.

Канал «Київ» сьогодні є джерелом об’єктивної інформації про події в місті, країні і світі, які справді турбують киян, думку яких ми досліджуємо в реальному часі. Ми виділяємось на фоні інших українських каналів як за формою – своїм підкреслено прозахідним стилем та особливим почерком, так і за змістом – завдяки невблаганному впровадженню жорстких журналістських стандартів та рівновіддаленістю від політичних та бізнесових груп. Можна сміливо сказати, що канал перетворився на фактично один із останніх на ринку плюралістичних медійних майданчиків. І, на жаль, дивлячись на зростання авторитарних тенденцій, ми не впевнені, як довго в нас буде можливість існувати в такому ж форматі і в подальшому.

Ми не припинили мовлення з Києва ні на хвилину, навіть коли ворог був уже на Оболоні та Берестейському проспекті (на той час – проспекті Перемоги). І після всього ми дозволимо знову прорости тут сірості та совку? Зворотний відлік неможливий: no way.