Соціальний проєкт телеканалу «КИЇВ24» спільно з «Зоопатрулем» «Нова родина» з усиновлення безхатніх тварин із деокупованих та тимчасово окупованих територій триває вже понад два місяці. Його амбасадором є телеведучий Андрій Джеджула. Щосуботи та щонеділі до студії приходять собачки та кішечки, які мріють про власний дім та люблячих господарів. У прямому ефірі Андрій розповідає їхні зворушливі історії, і вже після ефіру відгукуються люди, які хочуть стати їхніми господарями.

На жаль, тваринок, яким потрібен дім та допомога, дуже й дуже багато. І, разом із тим, непоодинокими є випадки, коли люди завдають їм шкоди. Як-от жахлива ситуація з підпалом притулку для котів в Києві, в результаті якого частина тваринок згоріли живцем. На неї одразу ж відреагував і Андрій Джеджула – ведучий записав реп на таку болісну для нього та багатьох людей тему. Тож, у Всесвітній день тварин ми поговорили з ним про соціальний проєкт, про те, як можна змінити ситуацію з тваринами в Україні та чому захист тварин – завжди «на часі».

Андрію, близько двох місяців тому телеканал «КИЇВ24» та громадська організація «Зоопатруль Україна» запустили спільний проєкт «Нова родина» з пошуку домівки для тварин, які постраждали від війни та людської жорстокості. Чому ти захотів стати його амбасадором?

Я з радістю відгукнувся на участь у спільному проєкті телеканалу «КИЇВ24» і «Зоопатруля», тому що дуже люблю тварин. У мене вдома є кішка, якій 17 років і 11 місяців, і черепаха. Протягом усього мого життя в мене були коти. До собак теж дуже добре ставлюся, але я «кошатник». Ми ж завжди поділяємося на тих, хто їздить на сноуборді, й тих, хто їздить на лижах. Але від того нічого не змінюється – ми всі любимо зиму й кататися. Так само й тут: і ті, хто любить котів, і ті, хто любить собак – ми всі любимо тварин. Неможливо дивитися на те, як тварини зараз переживають стільки жахів і бід. І коли є можливість їм допомагати – це треба робити. Усім разом.

Телеканал Київ

Після жахливого випадку з підпалом притулку для котів у Києві ти записав реп, аби привернути увагу до проблем тварин. Чому ця тема тобі так відгукнулася?

Неможливо бути з заплющеними очима й вухами в той момент, коли в нашій країні почалася справжня епідемія з вбивств, насильства над тваринами. В той час, поки одні рятують на фронті, ризикуючи життям, інші наші співвітчизники вбивають, калічать, знущаються з тварин.

Як зявилися слова до цього репу?

Ці слова написав я сам буквально за 15 хвилин дорогою до Херсона, коли віз гуманітарну допомогу. У мене буде два таких реп-звернення. Перше я абсолютно сам написав, а друге зробив відомий репер Міша Правильний на основі мого попереднього репу.

Що, на твою думку, потрібно зробити, аби надалі уникнути таких жахливих випадків, як, наприклад, із притулком для котів?

По-перше, нам треба мати більш жорсткі закони, як у Європі, Америці, де суспільство захищає тварин – домашніх і безпритульних. Це просто не вкладається в голові, коли ти бачиш те, що відбувається в нас усередині, в тилу країни, коли хтось може просто взяти й спалити тварин живцем. Це неймовірно. І люди мають у собі, в першу чергу, змінити ставлення до тварин. Як мінімум, навіть ті, хто любить тварин, не мають проходити повз, коли бачать чи чують, що хтось знущається. Не заплющувати на це очі, а викликати одразу ж поліцію. А поліція має реагувати конкретними діями щодо тих осіб, які скоюють такі злочини.

Якою ти бачиш свою місію в цій ініціативі?

Моя головна задача – достукатися до нашого суспільства й тих, хто стежить за правопорядком у нашій країні. І наступним кроком буде достукатися до людей, які створюють закони – до наших депутатів, які мають приймати закони, які б захищали й тварин. У нас є Закон України, й він має працювати для всіх. Якщо він не працює – щось не так у суспільстві, щось не так із нашою системою. Її треба змінювати.

Що б ти відповів людям, які говорять щось на зразок «зараз іде війна, потрібно рятувати людей, а не тварин»? Тим, хто вважає, що тема тварин зараз «не на часі»?

Для тих людей, хто вважає, що «не на часі», якраз є рядки в моєму другому репі. Перший ви могли вже чути, а другий якраз виходить. І там є такі рядки: «Що значить не на часі нам? Дух справедливості України присів відпочити? Так не буває! Справедливість має бути для всіх, закони мають бути рівними для всіх. Не на часі? Тоді не на часі й їсти, не на часі пити, не на часі ходити, дихати повітрям. Це те, що має бути поза межами термінів дії, часу, пори року. Тварин треба захищати на рівні з людьми».

Я розумію, що люди – завжди в пріоритеті, але про тварин забувати не можна! Немає питань «не на часі». Тим паче тих, які всередині країни. Якщо мені ті люди, які кажуть, що це – «не на часі», покажуть хоча б одну приписку, де написано, що під час військових дій тварини – самі по собі, якщо вони знайдуть це – тоді я замовкну. Якщо ні, то все, що вони говорять – це просто від того, що всередині них недостатньо виховання, любові до тварин. Усередині них нема достатньо любові. З такими людьми й треба працювати. Їх треба вчити тому, що природа, люди, діти, тварини навколо нас – одне ціле! Ми всі живемо на планеті Земля. Ми не говоримо про якісь питання, пов’язані з Марсом, із Венерою. Це – тут, зараз! Не в якійсь іншій країні, а в нас тут відбувається!

А відбувається справжній геноцид щодо тварин. Можна сказати, катівні, концтабори для котів і собак, де над ними знущаються, майже ставлять якісь досліди. Я весь час отримую від людей відео, фото знущань. І це відбувається на рівні дітей. Як можна казати, що це – «не на часі»? Можливо, саме діти тих людей, які кажуть «ну, не на часі, як закінчиться війна – розберуться», і б’ють, і калічать тварин, а вони так говорять? Коли закінчиться війна, ви будете мати вже готового монстра, садиста, серійного вбивцю, який із котиків і собачок уже перейде на дітей. І тільки не кажіть тоді, що я про це не говорив і не попереджав.

Чи віриш ти в те, що найближчим часом вдасться вплинути й змінити ситуацію з тваринами в Україні?

Я – оптиміст по життю й завжди вірю в найкраще. Я вірю, що можна достукатися до добрих людей, які зараз закриті. Що вони відкриють своє серце й повернуться обличчям до тварин. І ми всі разом, усім суспільством, зможемо щось зробити. Суспільство завжди вміло приймати правильні рішення й самостійно реагувати на такі виклики й ізолювати цих людей, ізолюватися від них, не давати спокою кривдникам тварин. Кожна людина в суспільстві по-своєму цей меседж зрозуміє і зробить свої висновки. Але ізоляція і бойкоти на людей завжди вправно працювали.

* Щовихідних о 14:10 в ефірі телеканалу «КИЇВ24» – час для соціального проєкту каналу спільно з громадською організацією «Зоопатруль Україна» під назвою «Нова родина». Щосуботи телеведучий Андрій Джеджула шукає батьків для котика, а щонеділі  – для песика. Всі тварини – з важкою долею і мріють знайти свою люблячу людину.

«Зоопатруль» має власний притулок для тварин, що постраждали від війни та людської жорстокості. Прилаштуванням тварин в організації займається відділ адопції. Якщо вам сподобалася тваринка у притулку, ви можете заповнити «Форму майбутнього господаря» або залишити свої контакти на Гарячій лінії. Після цього з вами зв’язується спеціалістка з адопції і проводить коротку співбесіду, де розповідає про тварину та консультує щодо її подальшого догляду та утримання. Якщо потенційному власнику все підходить, він заповнює договір на тварину. Це розповсюджена європейська практика, яка допомагає зооволонтерським організаціям стежити за життям своїх підопічних, за потреби допомагати та убезпечити їх від повторного потрапляння на вулицю. Якщо з якихось причин хвостик та нові власники не знайшли спільну мову, за умовами договору, тварину завжди можна повернути. Всі, хто прихистив тваринку «Зоопатруля», отримують від партнерів організації запас корму на перший місяць.

Якщо ви маєте бажання та можливість взяти тваринку з притулку, звертайтеся за номером гарячої лінії «Зоопатруля»:

+380991303030,

+380681303030

Або ж пишіть у соцмережі @zoopatrul.ua у Facebook та Instagram.

Телеканал «КИЇВ24» та громадська організація «Зоопатруль Україна» будуть раді підтримці проєкту, поширенню інформації, залученню до важливої справи адопції тварин усіх небайдужих. Україна – дбайлива, вільна та відповідальна країна. Країна, доброзичлива до тварин. Ми віримо в силу добра.

І пам’ятайте: окрім малюків, яких ви побачите в ефірі, в «Зоопатрулі» та інших притулках України живуть іще тисячі тварин із важкими долями та з мрією про будинок і свою людину. Можливо, вони чекають саме на вас. І вони, повірте, готові зробити вас щасливими.