Темпи зростання обсягів інформації постійно збільшуються, а відповідно, зростає й кількість фейків та маніпуляцій за допомогою новин. Експертки розповіли, які правила споживання інформації допоможуть бути поінформованими й водночас не дати собою зманіпулювати.
Ольга Данилюк-Ярмолаєва, журналістка, авторка YouTube-каналів Цензор.нет та Шоубісики: Коли бачите репост, переклад якоїсь статті, новини – обов’язково знайдіть ту новину чи статтю в оригіналі й перевірте
«Коли ви бачите репост, переклад якоїсь статті, новини – обов’язково підійдіть, витратьте ваш час і знайдіть ту новину чи статтю в оригіналі й перевірте. Тому що дуже часто, на жаль, наші медіа, а телеграм-канали – тим більше роблять репости з російських ресурсів, які роблять свій переклад, не завжди достовірний, а який їм подобається».
Лідія Смола – докторка політичних наук, професорка: Ставте умовний лічильник на отримання інформації
«Я дам три вкрай важливі рекомендації. Перше — робіть зупинки і ставте певний умовний лічильник на отримання інформації. У нас вдома стоять лічильники на воду, теплову енергію тощо, але ми не відстежуємо, скільки сидимо в мережах. Коли ви ставите оцей умовний лічильник, ви даєте собі можливість перетравити цю інформацію. Адже інформація, яку ми спожили, і яка не була корисною, осідає неврозами, патернами поведінки й так далі.
Друге – лімітуйте кількість новинних джерел. Нам здається, що якщо ми подивимося не три джерела, а десять, то нічого не відбудеться, ми не розуміємо, наскільки таким чином перевантажуємо свою нервову систему.
Третє – це цільовий підхід до інформації. Коли ви бачите будь-яку емоційно заангажовану інформацію, ставте питання, яке поставили у Стародавньому Римі понад 2500 років тому: «Кому це вигідно?» Коли ви будете ставити це питання – ви будете розуміти, що вас відволікають від чогось.
Я часто говорю, що найціннішою сучасною валютою є не долар, не євро й навіть не фунт стерлінгів, а наша увага. Вона є обмеженою у нас. І якщо ви чуєте щось емоційно заангажоване, якусь сенсацію, якусь річ, яка притягує вашу увагу, зупиніться на хвилю й подумайте: а для чого вам дають цю інформацію. Коли ви бачите отакі лінгвістично заангажовані слова, тексти, заголовки, коли за вашою увагою полюють і намагаються викликати у вас певну емоцію – поставте собі питання: кому це вигідно, що від вас хочуть і в якому аспекті можуть використати в певних маніпулятивних цілях».
Оксана Мороз, засновниця ініціативи з інфогігієни «Як не стати овочем»: Якщо ви відпишетеся від анонімних джерел, ваше життя стане набагато стабільнішим
«Це правило і вправа, яка точно вам дасть ту магічну пігулку, яка допоможе дуже добре мінімізувати ризики. Візьміть до рук телефони, відкрийте телеграм і джерело, з якого ви найчастіше берете інформацію. Натисніть на логотип чи назву й подивіться, що написано в описі каналу. Якщо там ви не знайдете імені людини, яка відповідає за цей контент, якщо ви не знайдете назви організації, медіа, яка відповідає за цей контент – це анонімне джерело. Анонімні джерела створюються для дезінформування. Це аксіома.
Якщо ж є ім’я людини, ім’я організації – ви завжди можете це погуглити, перевірити репутацію й так далі. І відповідно, якщо ви відпишетеся від таких анонімних джерел не тільки в телеграмі, а й у всіх інших медіа, ваше життя стане набагато стабільнішим, тому що саме тут вкидується найбільше фейків, маніпуляцій, які розхитують нас емоційно».
Нагадаємо, що в рамках фестивалю «Книжкова країна» на ВДНГ телеканал КИЇВ24 провів освітню дискусійну панель на тему «Війна соцмереж: чому РФ так легко вдаються маніпуляції?». Модераторкою заходу стала ведуча телеканалу КИЇВ24 Олеся Турчин.
Спецпроєкт створений у рамках співпраці КИЇВ24 з 5-ю окремою штурмовою Київською бригадою. Він являтиме собою…
Напередодні свята Великодня ведучі телеканалу КИЇВ24 Анастасія Красніцька, Ілона Довгань та Юлія Гльоза продовжили відшукувати…
Ми живемо у вік комунікацій, коли харизмою голосу можна вирішити безліч проблем та досягти важливих…
29 березня в ефірі КИЇВ24 обговорювалась тема ядерної загрози з боку Росії — складне, але…
Знімальна група на запрошення «Національного Антарктичного Наукового Центру» вирушила на шостий материк Землі
23 березня в Олесі Кобзар ювілей – їй виповнюється 35 років! Вона єдина телеведуча на…