На початку травня телеканал «КИЇВ24» оголосив про набір дівчат на спеціальний курс із навчання операторок, і ось уже зараз десять тих, хто пройшов конкурс, демонструють свої перші досягнення. Наш кореспондент побував на заняттях та переконався, наскільки творча та робоча атмосфера панує в аудиторії та на знімальних майданчиках та наскільки багато вдається дізнатися та зробити всього за один день!

Особливість програми курсу – в тому, що за півтора місяця навчання дівчата, по суті, зможуть дізнатися та освоїти багато чого з того, що у класичних вишах вивчають кілька років. Але в Україні – війна, чоловічі професії все частіше стають доступними для жінок через те, що чоловіки долучаються до лав Збройних Сил, а життя має продовжуватися. Вже зараз операторська сфера зазнає великого дефіциту, й керівництво каналу «КИЇВ24» вирішило цей кейс творчо та прагматично.

Був час, коли операторська робота не була під силу жіночій статі, адже камери важили до 16 кг, і переносити спорядження доводилося часом цілій групі! Але сьогодні звичайна репортажна камера важить всього 2,5-3 кг, і цей факт уможливив присутність у професії жінки.

Як освоїти за 1,5 місяця те, чому зазвичай фахівці навчаються роками?

Є кілька секретів ефективності. По-перше, на курс, в основному, прийшли дівчата, котрі вже освоїли професію фотографині, й вони вже вміли тримати в руках обладнання та розуміли, що таке кадр. По-друге, до навчання залучили досвідчених викладачів-практиків, серед яких – легендарний оператор Михайло Лебедєв та головний телеоператор каналу «КИЇВ24» Євген Міглазов. По-третє, 80% програми – це практика та ще раз практика!

Після теоретичних занять дівчата одразу отримують завдання й реалізовують його. Виходить далеко не відразу, без розчарувань не обходиться, але ніхто не збирається здаватися.

«Сьогодні всі, хто бере до рук камеру чи смартфон, вважають себе операторами, але це далеко не так, – каже Михайло Лебедєв. – Особливо, коли йдеться про формат новин. І дівчата відчули це на собі вже в перший день. Адже головне завдання сучасного оператора – зробити матеріал, де монтажно вирішено навіть усі основні завдання – для швидкості та спрощення роботи монтажника. Тому ми дуже детально вивчаємо операторську майстерність, кіноосвітлення, відеоспостереження, композицію кадру, можливості сучасного обладнання та багато іншого…»

На сьогодні дівчата вже освоїли мистецтво відеоспостереження, відчули різницю роботи у приміщеннях та на вулиці, зняли свої перші репортажні кадри та інтерв’ю. Якщо виникають питання – вони швидко вирішуються, адже кожна дівчина має можливість будь-якої навчальної миті отримати особисту консультацію у свого куратора – досвідченого оператора, який опікується особисто нею.

Зі сторони телеканалу «КИЇВ24» процес супроводжує головний телеоператор Євген Міглазов. Завдяки співпраці з ним дівчата одразу потрапили в робоче середовище та мають можливість освоювати професію цілеспрямовано, одразу ж осягаючи специфіку сучасного телебачення та його кухню.

«Серед відібраних студенток курсу вже є талановиті фотографині та художниці, які, завдяки програмі, розширили свої професійні горизонти. Дуже радісно спостерігати за їх зростанням та досягненнями, – говорить Євген. – Випускниці, які успішно пройдуть навчання та отримають високі оцінки, здобудуть можливість стажування на телеканалі «КИЇВ24», що сприятиме їхньому працевлаштуванню та кар’єрному розвитку. Сподіваюся, що найбільш цілеспрямовані й талановиті курсистки продовжать роботу на нашому каналі та зможуть досягти значних успіхів на телебаченні…» 

Телеканал «КИЇВ24» висловлює вдячність Українському інституту підвищення кваліфікації працівників телебачення, радіомовлення та преси за підтримку нашої ініціативи, за швидкий відгук та готовність долучитися до підготовки курсисток, майбутніх телеоператорок.

«Ми з радістю відгукнулися на ініціативу телеканалу «КИЇВ24» щодо співпраці в навчанні телеоператорок, адже розуміємо, наскільки актуальним є цей курс в умовах повномасштабної війни, коли значна частина фахівців-чоловіків стала на захист нашої країни. Впевнений, що спільними зусиллями підготуємо висококваліфікованих операторок, які демонструватимуть великі успіхи в подальшій роботі на телебаченні», – зазначає директор Укртелерадіопресінституту Гліб Головченко.

Дівчатам та жінкам, які хочуть спробувати себе в телевізійній сфері, пропонуємо й надалі стежити за нашими ініціативами, оскільки після випуску курсу операторок ми плануємо оголосити про набір на новий курс. Також маємо намір розробити ще кілька навчальних курсів, зокрема – для підготовки режисерок монтажу, звукорежисерок та освітлювачок.

Ми не знаємо, коли закінчаться бойові дії, нав’язані мирній Україні сусідньою країною, але ми готові адаптуватися до будь-яких умов, які приведуть нас до перемоги та повернуть до повноцінного життя. Адже іноді кризові умови стають новими можливостями.