Ведучі Олеся Турчин, Ілона Довгань та Олеся Кобзар зібралися разом і спекли святковий «Пиріг Незалежності». Таким чином телеканал КИЇВ24 підтримав громадську ініціативу, головна мета якої – створити гастрономічну традицію готувати пиріг на День Незалежності України.
Ініціативна група проєкту «Пиріг Незалежності», у складі якої – представники бізнесу, медіа, ресторатори та громадські активісти, переконана, що, окрім державних урочистостей та відзнак, святковим цей день кожна родина робить завдяки домашнім традиціям.
«Їжа як частина культури має безпосереднє відношення до будь-якого свята, вона увиразнює та візуалізує його на всіх рівнях. Тому й зʼявилася така ідея: створити Дню Незалежності впізнаваний гастрономічний образ», – зазначила співавторка проєкту «Пиріг Незалежності», партнерка проєкту «Авторська Кухня Українська», засновниця гастроклубу «Дівчата», бізнесвумен Лариса Латипова.
Процес підготовки до випікання «Пирога Незалежності» тривав тиждень. Протягом цього часу команда телеканалу КИЇВ24 відшукала безліч українських стародавніх рецептів у кулінарних збірках і записниках бабусь та прабабусь. Журналісти та ведучі спекли десять варіантів пирога, щоб обрати найкращий.
Врешті-решт зупинилися на пирогові зі сливами з книжки «Перша українська загальнопрактична кухня» Ольги Франко – невістки Івана Франка.
«Ольга Франко була повною тезкою дружині каменяра. Вона була освіченою, спортсменкою, була в пласті. А ще вона вчилась у Відні на кулінарних курсах. Повернувшись, почала збирати рецепти української кухні й видавати книжки. Тобто вона була, по суті, першою, хто це зафіксував. У неї було три книжки. Та, з якою ми працювали, називалась «Практична кухня»», – розповіла ведуча телеканалу КИЇВ24 Ілона Довгань.
Серед складників стародавнього рецепта, за яким пекли пиріг Олеся Турчин, Ілона Довгань та Олеся Кобзар, зокрема – й мигдаль, фісташки та лимонна цедра. Ведучі взяли рецепт із книжки Ольги Франко за основу і спробували дещо удосконалити його, зробивши випічку ще більш смачною.
«Коли я читала ці старовинні книги з кулінарними рецептами – помітила, що наша кухня вже тоді була дуже вишукана. Наприклад, пармезан використовували в українській кухні сто й більше років тому, меренгу також робили ще тоді – у 20-30-х роках», – зауважила Ілона Довгань.
Протягом усього процесу підготовки та випікання «Пирога Незалежності» ведучим допомагав ресторатор і хлібний сомельє Ігор Лаврешин. Він залюбки ділився своїм професійним досвідом та порадами, а також запросив команду телеканалу пекти пиріг на свою кухню.
«В українській традиції завжди пекли пироги: пирогами зустрічали, пирогами проводжали, пироги були символом достатку. Тому я з радістю підтримав ініціативу створити таку чудову гастрономічну традицію на День Незалежності», – сказав Ігор Лаврешин.
Поки пиріг випікався, натхненні від приготування ведучі поділилися спогадами про улюблені ласощі дитинства.
Олеся Турчин у дитинстві понад усе любила випічку з ревенем. «Найхарактерніший пиріг десь середини літа – це був пиріг із румбамбаром – із ревенем. Я більше ні в якому вигляді ревінь не їла, а от пиріг із ревенем – це була така дитяча любов», – розповіла ведуча.
Водночас Олеся Кобзар пригадала соковитий і ароматний пиріг із яблуками: «Ось навіть оця невелика порція такої солодкої серпневої соковитої яблучної начинки – ну, це просто смак серпня, врожаю, спеки, спілості такої! Коли справді вся земля аж дзвенить багатством усяких наших ягід. Але яблуко, звісно, тоді було просто королем столу».
Процес випікання «Пирога Незалежності» виявився не лише цікавим і пізнавальним, а й дуже терапевтичним, адже коли на кухні солодко пахне випічкою – хоч на трохи мимоволі відволікаєшся від поганих новин. Тож, команда телеканалу КИЇВ24 вирішила й надалі збиратися такою компанією й готувати разом, створюючи спільні традиції й теплі спогади.
Долучайтеся! Збирайтеся з друзями, родиною, сусідами й печіть ваші «Пироги Незалежності», адже це можна робити не лише на свято.
І обов’язково діліться світлинами ваших пирогів у соцмережах, додаючи хештеги #Київ_смакує, #пирігнезалежності, #пирігUA, та відмічайте телеканал КИЇВ24.
*Для зручності стисло подаємо рецепт пирога, який готували ведучі:
ТІСТО
Борошно – 350 г
Масло – 180 г
Цукор – 100 г
Яєчні жовтки – 4-5 штук
Ваніль
Сіль
ПОРАДА ПРИ ЗАМІШУВАННІ
Замісити обов’язково на холодному маслі. Має бути крихке й ніжне тісто. Замотати у харчову плівку. Лишити на 1-2 години в холодильнику (краще на ніч)
ПІНА
Яєчні білки – 4-5 штук
Цукор – 50 г
Цедра лимона
Лимонний сік – 1/2 чайної ложки
Подрібнені горіхи (мигдаль, фісташки)
ПОРАДА ПРИ ЗАМІШУВАННІ
Під час змішування цукор додавати поступово. Збивати, допоки піна не буде стійкою, гарно триматися на вінчику. У фіналі додати горіхи, цедру і сік лимона, обережно перемішати лопаткою.
НАЧИНКА
Сливи
Кориця
Гвоздика
Сливи розрізати навпіл, дістати кісточки, перемішати з перетертими корицею і гвоздикою.
ФОРМУВАННЯ ПИРОГА
Тісто розкачати до товщини 5 міліметрів, викласти сливи, зверху все накрити піною. Кілька половин сливок лишаємо для декору. Викладаємо по колу зверху на піну.
Випікати 40 хвилин (перші 20 хв – при 170°, потім – при 160°).
Смачного!