Так склалося історично, що по той бік камери майже завжди стояли чоловіки. Спочатку це було обумовлено тим, що телевізійні камери мали значну вагу. Коли техніку вдосконалили і вага перестала бути перепоною, у жінок з’явився шанс опанувати сферу. Однак ще й досі великої кількості операторок ми не бачимо.
Все ж жінка частіше працює перед камерою, а знімає — чоловік. Повномасштабна війна та мобілізація пришвидшує процеси входження жінок до різних професій, зокрема й тих, що стереотипно вважаються чоловічими. Все більше з’являється навчань і перенавчань орієнтованих саме на жінок. Ось, наприклад, канал КИЇВ24 спільно з «Укртелерадіопресінститутом» започаткували курс для операторок телебачення.
Готувати «своїх»
Якщо відчуваєш, що насувається кадровий голод, то берись готувати резерв самотужки. Так вирішили на каналі КИЇВ24. За словами очільниці каналу Наталії Лященко, ще на початку повномасштабного вторгнення, коли відразу декілька колег пішли добровільно до війська, стало зрозуміло, що необхідно буде шукати їм заміну. Але до початку активних мобілізаційних дій питання кадрів не було гострим. Нині ж уже 30 колег з каналу КИЇВ24 мобілізовано, з них троє операторів. Зважаючи на ситуацію в країні, кількість мобілізованих може збільшуватися. Тому потрібно бути готовими замінити тих, хто пішов на фронт. Оскільки навчання операторській майстерності тривале по часу, вирішили готуватися заздалегідь і навчати саме жінок роботі з телекамерами.
«У складі нашого операторського відділу працювало двоє дівчат, тому природно було думати про залучення операторок до виробництва новин. Але, на жаль, ми не знайшли «вільні руки» на ринку. Тому виникла ідея готувати «своїх»», — розповідає Наталія.
Вони зробили оголошення про набір жінок на курс. Попит перевершив пропозицію.
Обирали тих, хто має базові навички
Організатори отримали понад 40 заявок від охочих отримати фах операторки. Наталія Лященко говорить, що при відборі в першу чергу враховували, чи мають жінки хоча б базові навички роботи з фото- чи відеоконтентом.
«Це обумовлено дуже стислим терміном курсу, і нам потрібні були люди, які мають базове уявлення про художні прийоми та деякі особливості знімальної техніки», — пояснює Наталія.
Перші десять відібраних учасниць розпочали навчання 15 травня. Тривало воно півтора місяця. Під час курсу дівчата вивчали особливості знімальної техніки, посадові обов’язки операторів, різницю між відеоспостереженням та відеорепортажем, композицію кадру, кіноосвітлення тощо. Під час практичних занять вчилися знімати сюжети для новин, інтерв’ю в інтер’єрі та на натурі, портрети, фоторепортажі.
Куратором навчального процесу від каналу КИЇВ24 став головний телеоператор Євген Міглазов.
Куратором курсу від «Укртелерадіопресінституту» був викладач вищої категорії, досвідчений оператор, режисер, заслужений працівник культури України, член Національної спілки кінематографістів України Михайло Лєбєдєв.
У жінок завжди був інтерес до камери
Михайло Лєбєдєв розповідає, що на українському телебаченні жінки тривалий час працювали в основному на адміністративних посадах. У шістдесятих роках двадцятого століття на телебаченні була лише одна жінка-операторка. Проте пан Михайло пригадує, що жінки завжди цікавились цією професією. Якось одна знайома відверто сказала, що із задоволенням працювала б операторкою, якби камери не були такі важкі.
«У 1980 році на українському телебаченні вперше з’явилася ручна камера, яка важила 12 кілограмів. Це фактично відкрило епоху репортажної зйомки. Потім з’являлися інші камери вагою від 9 до 12 кілограмів, і лише приблизно 10 років тому на міжнародному рівні прийняли рішення — зобов’язати виробників випускати телевізійні камери вагою до 6 кг. Це був перший крок до того, щоб жінки могли працювати за камерою», — розповідає Михайло.
Михайло Лєбєдєв говорить, що жінки все більше цікавляться операторською майстерністю. Зокрема, до спеціалізованих вишів, на факультети, що готують операторів вступає все більше дівчат. І часом студентські групи складаються наполовину з дівчат, наполовину — з хлопців. Але навчати групу, де самі жінки викладачу довелося вперше.
«У мене є знайома, дуже відома людина, заміжня за оператором, яка категорично вважає, що оператор — це винятково чоловіча професія. Я так не вважаю. Неможливо на екрані відрізнити, хто знімав — жінка, чи чоловік. Інша справа сам процес зйомок. Інколи жінки не настільки розвинені фізично, щоб тягати по 20-30 кг, але зараз це і не обов’язково. Можна знімати авторське кіно невеличкими камерами», — пояснює Михайло Лєбєдєв.
Викладач говорить, що група була дуже згуртованою і відкритою до знань. Хоча всі учасниці курсу мали досвід роботи з фотоапаратом, з відеокамерою не працювала жодна з них. Завдяки щирому інтересу і захопленню їм вдалося освоїти базові навички необхідні для роботи з новинами. Дуже сприяла цьому велика кількість практики. Телеканал надавав техніку для зйомок і тому кожна з учасниць могла закріпити знання і зробити практичні завдання. Всі заняття проходили офлайн.
«Неможливо підготувати оператора онлайн. Це все одно, що навчити скрипаля, чи піаніста заочно. Саме тому всі заняття проходили наживо. Хоча півтора місяця — це стислий термін, все ж основу вони отримали. Для того, щоб знімати сюжети для новин цього достатньо, адже існують лекала, які допомагають це робити. Якщо хтось захоче йти на наступний рівень — в документалістику, то тоді вже треба більш тривале навчання», — розповідає Лєбєдєв.
Навіть після закінчення курсу дівчата підтримують зв’язок з викладачем і діляться своїми успіхами.
«Це те, що захоплює»
Лінійна продюсерка та режисерка Наталія Бєліх була серед 10 учасниць курсу. Вона зізнається, що любить сферу кіно та телебачення.
«Це те, що захоплює. Саме тому я вирішила піти на курс операторів. Окрім цього, мені завжди було цікаво розібратися, як працює камера та що таке власноруч створювати відеоконтент», — ділиться Наталія.
Тричі на тиждень з ранку до вечора курсантки вивчали теоретичний матеріал і закріплювали його на практиці. Наталія говорить, що спочатку було складно, адже треба було засвоїти багато нових термінів, розібратися як працює доволі складна техніка. Однак згодом труднощі поступово відійшли на задній план і за словами Наталії вони почали отримували задоволення від процесу.
«Під час навчання дуже допомагали знання про те, як працювати з фотоапаратом, адже кожна з нас — фотографиня», — говорить Наталія Бєліх.
Нині Наталія проходить стажування на каналі КИЇВ24. Вона виїжджала на зйомки в місця прильотів у житловий будинок на Сирці та в дитячу лікарню «Охматдит».
«Це нелегко, адже локації для зйомок бувають різні — потрібно бути психологічно стійким та фізично витривалим», — поділилась жінка.
Емоції відійшли на другий план
Киянка Анна Корінь має вищу технічну освіту в галузі авіації, а працює фотографкою. Побачивши оголошення про набір на курс операторської майстерності, подалась не вагаючись, адже відчула, що це саме те, що їй потрібно.
«Операторська справа давно мене цікавила, але важка «не жіноча» техніка зупиняла. Зараз вже техніка більш легка і модернізована і не потребує великих фізичних зусиль», — ділиться Анна.
Анна говорить, що спочатку було складно поєднувати вивчення камери і практичні зйомки, але поступово втягнулися в процес і намагалися не упустити жоден важливий момент на лекції. Дівчата навіть подружилися між собою.
«Наша група складалася з 10 дівчат. Всі різні за віком та за характерами, але об’єднані спільним інтересом. Ми здружилися між собою, допомагали одна одній, стали справжньою командою», — розповідає Анна.
Анна зараз також проходить стажування на каналі і вже виїжджала на перші зйомки. Жінка зізнається, що спочатку було страшно за свій емоційний стан, адже мусила в перший день знімати відспівування і поховання військового та розбір завалів на місці прильоту в Шевченківському районі.
«Досвідчений оператор з каналу, разом з яким ми були в знімальній групі, спокійно пояснив мою задачу, допоміг настроїти техніку і вселив впевненість. Коли почалися зйомки — емоції відійшли на другий план. Я розуміла, що зараз — головне відзняти максимум якісної інформації і передати найбільш правдиво атмосферу», — поділилась Анна.
«Блін, я змогла»
Студентка третього курсу Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка Карина Березна любить фотографувати та знімати для соціальних мереж на аматорському рівні. Оскільки процес її захоплює, то задумалась, що варто б навчитися знімати професійно.
«Трошки більше року мене прямо заманювала ідея займатися зйомками. Спочатку одногрупник запропонував йому допомогти з монтажем, потім я якось почала знімати на телефон гарні краєвиди. Дуже багато слідкувала за багатьма відеографами та захоплювалась: як вони це роблять! Мій хлопець — відеограф завжди ділився, як проходять зйомки. Мене це надихало і хотілося навчитися робити так само. Але завжди зупиняла невпевненість і страх, що нічого не вийде», — розповідає Карина.
Якось у чаті інституту дівчина побачила посилання на реєстрацію на курс для операторок. Спочатку Карина вагалась, а потім таки наважилась і заповнила анкету. Подумала, що навіть у разі відмови розумітиме, що зробила все від неї залежне для втілення мрії в реальність.
«Я дуже була вражена та рада, коли мені написали, що мене чекають на курсах. Памʼятаю цей день: я сиділа на парах в інституті, в мене не було настрою і це повідомлення зробило тоді мій день. Мене тішила думка: «блін, а я змогла»», — ділиться студентка.
Коли Карина вперше працювала з камерою, то їй здавалося, що в неї не виходить, і можливо це зовсім не її справа. Але підбадьорення викладача і запевнення, що в неї є хист і все гарно виходить надали сил і мотивації працювати далі.
«Я з радістю ходила на заняття, прагнула дізнаватись щось нове. Сама атмосфера під час навчання була дуже творчою та натхненою. Я планую розвиватися в цій справі, адже в мені ще палає внутрішній запал. Я хочу працювати, пробувати себе у цій сфері, мені до душі атмосфера знімального процесу», — поділилась Карина.
Що далі?
Очільниця каналу КИЇВ24 Наталія Лященко говорить, що жодних сумнівів у можливостях кандидаток не було. Вона відзначає, що жінки мають навіть більший потенціал у репортерській справі, бо природнім для жінки є помічати найменші деталі і слідкувати за декількома об’єктами одночасно. Цей проєкт показав, що попит є, а отже є шанси підготувати кадровий резерв. За словами керівниці каналу Наталії Лященко вже у вересні буде навчатися новий потік, а також готуються курси з відеомонтажу та режисури. Випускниці першого потоку проходять нині стажування і, за бажання, зможуть працевлаштуватися на каналі.
Нагадаємо, що наприкінці 2023 року Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення у співпраці з ГО «Жінки в медіа», розпочала важливий проєкт зі складання гендерного профілю українських медіа. Для цього було проаналізовано дані щодо 206 українських медіа, у яких сумарно працює 4 820 працівників і працівниць.
Серед іншого, дослідження показало, що жінки переважають у творчих професіях на телебаченні (77% журналісток проти 23% журналістів), тоді як на керівних посадах їхня частка становить лише 52%. Навчання і перепідготовку в компаніях проходили тільки 12% працівників, при цьому більшість тих, хто підвищує кваліфікацію, складають жінки (59% жінок проти 41% чоловіків).
Олена Кущенко, “Жінки в медіа”