В ефірній сітці радіо «Київ FM» віднедавна з’явилися ще дві інформаційні програми – «Друга кава» й «По суті». Їх ведучими стали телеведучі КИЇВ24 – Олеся Турчин і Сергій Смальчук. Ми розпитали в них про особистий шлях до радіо, про те, що їх драйвить і надихає в роботі в радіоетері, а також – чому варто вмикати нові радіопрограми на «Київ FM».
Сергій Смальчук, який є ведучим вечірнього слоту на телеканалі КИЇВ24, тепер веде й інформаційну програму «Друга кава», яка виходить в етері радіо «Київ FM» щобудня з 10:00 до 12:00. Щодня у програмі «Друга кава» ведучі разом із запрошеними гостями відверто говорять на теми, які не можна оминути увагою.
Сергій у дитинстві та юності дуже хотів бути актором, і навіть отримав відповідний інститутський диплом, який теоретично відчиняв двері в цю омріяну професію. Але, як зауважує сам ведучий, мабуть, журналіст із нього вийшов таки значно кращий, ніж актор, інакше – навряд чи він зміг би не просто вижити в цій професії, а й досі отримувати задоволення від можливості розповідати людям історії. Бо будь-яка новина – за його словами – це історія, яка не обмежується навіть найклікабельнішим заголовком. І тільки від оповідача залежить, чи зуміє він знайти слова, здатні привернути увагу слухача, глядача або читача.
У телевізійну журналістику Сергій Смальчук прийшов іще в кінці 2004 року, але й зараз – 20 років потому – із задоволенням продовжує навчатися та самовдосконалюватися, щодня шукаючи нові форми для донесення змісту.
Перші ж кроки на радіо він зробив зо п’ять років тому, вже маючи на той момент близько 15 років досвіду роботи на телебаченні. Однак, спочатку – не як ведучий радіопрограм, а як продюсер нічного двогодинного шоу на «Українському радіо», лиш зрідка долучаючись до ефіру у ролі співведучого й зосереджуючись, головним чином, на редактурі та підготовці питань до ефіру для деяких основних ведучих. Але саме та робота дала йому розуміння функціонування цього механізму зсередини. І ще більше посилила бажання колись таки повноцінно повернутись до студії й сісти за мікрофон.
«Коли люди вмикають радіо? Навряд чи ви приходите додому, налаштовуєте старенький радіоприймач і шукаєте улюблену радіостанцію, щоб почути улюбленого ведучого – крізь скрипучу іржу радіохвиль… Часи змінюються, і з’являються нові інструменти й джерела донесення інформації. Тож, особисто я, приміром, слухаю радіо лише в автівці. І якщо мені нецікава якась тема, або чимось не подобається чи навіть дратує людина, яка знаходиться з протилежного боку радіохвилі – я маю можливість вмить позбавити її голосу в моїх вухах і голові, перемкнувшись на іншу частоту. І саме цим, з-поміж іншого, мене «драйвить» робота в радіоефірі. Бо, на відміну від роботи в кадрі, тут у тебе нема жодного іншого інструменту, окрім голосу, аби достукатися до аудиторії, яка довірилася й готова подарувати якусь кількість свого часу саме тобі. Ти не можеш допомогти собі мімікою, жестами чи іншими інструментами для привернення уваги. Бо в наборі у тебе – лише слова, досвід, і, звісно ж – знання», – говорить Сергій.
І додає, що, як би банально чи пафосно це не звучало, але підготовка кожного ефіру для нього – «це як репетиція виступу на сцені, де у фіналі хочеться отримати умовні «аплодисменти» від уявних «глядачів», яким ти точно мусиш передати максимум із того, що «розкопав» у процесі підготовки до ефіру, дати розуміння не лише того, що відбулось, а й чому. Причому, не лише у темах, які – у всіх на вустах, а й у тих, про які часом навіть найдопитливіший слухач, в силу тих чи інших причин, не чув чи не наважується спитати».
Телеведуча ранкового слоту на КИЇВ24 Олеся Турчин, своєю чергою, стала ще й ведучою радіопрограми «По суті», яку можна почути в етері «Київ FM» щобудня з 14:00 до 16:00. «По суті» – це аналіз найважливіших подій дня: причини, наслідки, можливі сценарії. Що стоїть за заголовками новин? – у цьому намагаються розібратися ведучі разом з гостями студії.
Цікаво, що Олесю Турчин на її першу роботу на телебаченні брав керівник, який усе життя пропрацював на радіо. Причому, брав зі словами, що в неї – чудовий радійний голос, а решти можна навчитися.
Так і вийшло – вона дуже багато чому навчилася в процесі роботи. Й більше десяти років свого журналістського життя мріяла все-таки спробувати себе на радіо. Але якось їхні шляхи не перетиналися, аж доки минулоріч Олеся не почала вести на «Київ FM» партнерський проєкт із Центром прав людини ZMINA, який називається «Маємо право».
«Обожнюю цю свою дитинку, тому що дійсно я вважаю, що вона дуже важлива, ми підіймаємо багато складних питань: і щодо правового статусу людей на тимчасово окупованих територіях, документів, щодо депортації українських дітей до Росії та Білорусі, як людям повертатися, чи є в них плани реінтеграції тимчасово окупованих земель. Складні, я вважаю, ще доволі мало висвітлювані теми, але дуже-дуже важливі, як на мене», – говорить ведуча.
Відтак продовження радійного життя Олесі Турчин сталося вже на межі 2024-2025 років, коли вона зайшла на повноцінний лінійний ефір і слот із 14 по 16 годину щодня у проєкті «По суті».
Там ведуча намагається не лише говорити про топові теми, які цікавлять українців, які відбуваються в Україні і світі, але й додавати чогось свого, що вважає важливим.
«Зокрема, я багато уваги намагаюся приділяти питанням історії, тому що ми бачимо, як Росія якраз на історичній тематиці дуже майстерно маніпулює. Тому часто в мене є запрошеними гостями саме історики, з якими ми пригадуємо події, які сталися, які були важливими для нашого націєтворення, державотворення українського, ну, й моделюємо те, яким чином можуть поточні події розвиватися.
Крім того, намагаюся додавати також цікаві такі речі, які теж у нас доволі рідко піднімаються на телебаченні чи на радіо. Наприклад, 31 грудня ми з морською біологинею багато говорили про Антарктику, про пінгвінів, про нашу станцію «Академік Вернадський». І я вважаю, що це було дуже актуально й цікаво, просто щоб і відволіктися від питань війни, й дізнатися для себе щось нове і цікаве», – зауважує Олеся.
Тож, вмикайте «Другу каву» й «По суті» на радіо «Київ FM», аби бути в курсі того, що не можна оминути увагою. А ведучі й надалі натхненно робитимуть усе можливе, щоб цікаво й відверто розповідати радіослухачам про найважливіше.