Ваучер на навчання – можливість для певних категорій осіб здобути вищу освіту безкоштовно або ж із невеликою доплатою. Однією з найбільш популярних спеціальностей, за якою українці навчаються за ваучерами, цього року є медсестринство. Крім того, до списку входять і дошкільна освіта, медицина, психологія, а також такі професії як кухар, водій, тракторист та кондитер.

Наразі є змога отримати ваучер на суму не більше 30 280 грн. Для цього необхідно обрати спеціальність, професію та місце навчання, опісля – подати заявку онлайн або звернутися до будь-якого центру зайнятості. Упродовж 90 днів після отримання ваучера в центрі зайнятості людина має укласти договір про навчання із закладом освіти.

Хто може отримати ваучер, як і де його використати, і чи відрізняється навчання за ваучером від звичайного – про все це та інші важливі подробиці ведучі телеканалу КИЇВ24 у прямому ефірі поспілкувалися з кандидаткою економічних наук, доценткою, заступницею завкафедри фінансів із наукової роботи Університету Григорія Сковороди в Переяславі Інною Макарчук.

За словами пані Інни, завдяки поширенню інформації про навчання за ваучерами цьогоріч такою можливістю скористалося набагато більше осіб, ніж у попередні роки.

Навчання за ваучерами нічим не відрізняється від звичайного. Єдиною відмінністю є те, що є ті, хто вступає на бюджет, є ті, хто вступає на контрактну форму навчання, а люди, які отримали ваучери, оплачують своє навчання ваучером. Але ні умови вступу, ні терміни, ні умови навчання абсолютно не відрізняються.

Ваучери видаються на понад 124 спеціальності, їх перелік чітко визначений. Головне – підвищувати рівень навчання. Тобто, якщо ви навчалися на бакалавраті – ви можете йти на магістратуру, якщо ж у вас немає рівня бакалаврату – ви не можете вступити на магістратуру.

Використати ваучер можна в будь-якому навчальному закладі, який має ліцензію на проведення такої діяльності – як у державному, так і в приватному. За допомогою ваучера можна покрити всю вартість навчання, якщо ж вона перевищує суму ваучера, то роботодавець або фізична особа доплачує різницю самостійно.

«Я того року взяла ваучер на навчання в Університет Григорія Сковороди в Переяславі на спеціальність «Психологія». Вартість навчання складала 26 тисяч за весь термін. Ваучер видавався на 26600 грн. Тобто ваучер повністю покрив навчання. Можливо, є університети, де більша вартість навчання – тоді різницю може особа доплатити самостійно. Але, в принципі, майже в усіх університетах вартість покривається. Потрібно дивитися вартість навчання і підбирати для себе оптимальний варіант», – ділиться досвідом Інна Макарчук.

Якщо ж особа вже навчається в закладі освіти, отримати ваучер для відшкодування вартості свого навчання вона не може. Спочатку отримується ваучер, а потім подаються документи до навчального закладу. І так відбувається компенсація. При укладанні контракту умовами оплати йде ваучер.

Також ваучер не можуть отримати особи, які є зареєстрованими як безробітні, особи, для яких є відповідна робота, особи, які протягом останніх трьох років проходили перепідготовку, підвищення кваліфікації за кошти Фонду державного й соціального страхування на випадок безробіття й особи, які не мають професійної (професійно-технічної) фахової передвищої чи вищої освіти.

За даними Державної служби зайнятості, отримати ваучер на навчання можуть особи таких категорій:

  • Вік 45 +
  • Учасник(ця) бойових дій
  • Особа з інвалідністю
  • Внутрішньо переміщена особа
  • Звільнений(а) з військової служби
  • Особа з встановленим фактом позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України
  • Особа, яка отримала поранення, контузію, каліцтво або захворювання в період воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях під час служби, трудової та іншої діяльності, проживання на відповідній території.

Нагадаємо, що телеканал КИЇВ24 разом з Укртелерадіопресінститутом започаткував спеціальний курс «Операторська справа» для жінок. Перші десять учасниць спецкурсу успішно закінчили навчання й отримали сертифікати.

І вже скоро телеканал КИЇВ24 оголосить про наступний набір на спецкурс «Операторська справа», а трохи згодом – і на інші курси, зокрема – з підготовки режисерок монтажу, звукорежисерок та освітлювачок. Не пропустіть!