У Всесвітній день здоров’я, який відзначають 7 квітня, ведучі розповіли, яким чином вони підтримують свій організм у хорошій фізичній формі та піклуються про ментальне здоров’я під час війни і в цілому.

Колись тема здоров’я була не найпопулярнішою, особливо серед молоді. Однак сьогодні ми не можемо мовчати про питання здоров’я, адже, за статистикою, з початком повномасштабної війни близько 50% українців практично перестали ходити на профілактичні огляди і вкрай рідко звертаються до лікарів.

Причому, «найнеуважніші» належать до вікової групи 25-35 років. У результаті численні опитування та дослідження говорять про те, що рівень здоров’я нації суттєво знизився, й лікарі б’ють на сполох щодо цього.

Питання здоров’я в Україні стало стратегічним із точки зору майбутнього.

Телеканал «Київ24» підтримує ідею популяризації профілактики здоров’я під час війни, ми закликаємо наших співвітчизників не відкладати такі важливі питання на «після війни», оскільки нам усім як державі важливо зберегти здорове та дієздатне населення, яке відродить, відновить та зміцнить Україну.

Андрій Джеджула: «Для підтримки здоровʼя фізичного я, в першу чергу, піклуюся про здоровʼя духовне»

Мене можна в принципі назвати «помірний зожник». Для підтримки здоровʼя фізичного я, в першу чергу, піклуюся про здоровʼя духовне, а саме:

1. Мій день завжди починається з молитов.
2 Далі я перехожу до фізичної частини. Я стартую свій організм із 0,5-0,7 літра води з лимоном.
3. Я миюся виключно у холодній воді, максимальній, яка є в крані (з 1 червня 2023 року) – це допомагає активізувати всі клітини організму!
4. Окрім інших фізичних вправ, я щодня вже четвертий рік поспіль віджимаюся 50 разів за раз!
5. Я багато тягнуся, розтягую всі суглоби.
6. Не менше 3-4 разів на тиждень я бігаю. Кардіо – найкраща профілактика серцево-судинних захворювань!
7. Я від 200 до1000 разів качаю прес.
8. Я дуже рідко вживаю червоне мʼясо, натомість у моєму раціоні багато риби!
9. Я їм багато зелені, й мій головний овоч – авокадо! Про його користь казати довго не буду! Я їм його з усім!
10. Я пʼю тільки зелений чай із медом та лимоном, бо тільки зелений чай додається до кількості спожитої води за день!
11. Я вживаю часто апельсин, який містить природній вітамін С, а це – найкрутіша профілактика ВРЗ.
12. Я – оптиміст і намагаюся тримати думки в позитиві! Обмежуйте себе у спілкуванні з людьми, які зводять усе до мінусів!

 

Олеся Кобзар: «Потурбуйтеся про себе, як про дитину»

Тільки перший місяць повномасштабного вторгнення був цілковито трешовим і безвідповідальним щодо свого здоров’я. Магазини спорожніли, й готувати звичні страви не було можливості. Досі згадую мегапекучу китайську вермішель швидкого приготування, яку похапцем їла в костюмерній перед ефіром. То була остання данина стресу та безвиході. Бо з тих пір уже два роки ключова формула підтримки здоров’я – це харчування. Один рік я була вагітна і ще один – як уже мама. Шкідливого чи смаженого розхотілось одразу, а найбільше смакували борщ і кабачок.  Кажуть, що для вироблення звички достатньо трьох тижнів, а я вже два роки як перемкнулась головно на овочі й каші. Для дитини вираховую потрібну кількість білка, клітковини, й разом із тим баланс прийшов і в мій раціон – це виявилося простіше, ніж здавалось! Сама здивувалася, як щоранку різні каші з фруктами, сиром чи медом дуже круто замінили звичні бутерброди.

Телеканал Київ

А ще проста порада – більше рухатись – сама прийшла в моє життя. Я поки зберу тричі на день усі розкидані іграшки малечі – то вже й зарядка повноцінна! А додати ще дві прогулянки на день – і фітнес-годинник показує, що я виконала дві добові норми активності.

Тож мої поради – прості: потурбуйтеся про себе, як про дитину. Дитина має смачно й корисно їсти різноманітну їжу й багато рухатися. Якщо у вас складно з такою мотивацією – запрошую поняньчити моє маленьке шило. І набігаєтесь досхочу, й поїсти смачненько та корисно теж заслужено захочеться!

Телеканал Київ

 

Слава Соломка: «90 % проблем зі здоров’ям – це нестача сну й води»

Життя – це рух. Хочеш бути здоровим – не зупиняйся! Це – мій принцип і принцип моєї родини. Вже добре себе вивчив: як тільки даю слабину й зупиняюсь – одразу починаю хворіти.

Щоб бути здоровим, я дотримуюся кількох простих правил. Перше – сон. Софі Лорен казала: «Сон – запорука молодості. Вісім годин сну на добу – це обов’язково». Цим правилом не можна нехтувати. Раніше я його не дотримувався, зараз – маст хев. Друге – пити багато води. Наш організм складається з води. Кожного ранку я натщесерце випиваю три склянки теплої води за 40 хвилин до сніданку. Це допомагає організму й травній системі запуститись. Імунітет знаходиться в кишківнику. 90 % проблем зі здоров’ям – це нестача сну й води. Коли хворію – мене одна лікарка навчила: не потрібні пігулки, пий багато води й ходи в туалет – промивай організм від зарази.

Третє – це спорт. Я обрав волейбол. 2-3 рази на тиждень маю тригодинні тренування. Волейбол – це весело. А спорт не повинен виснажувати, спорт має підіймати настрій.

Ну, і ще я віджимаюсь від підлоги кожного ранку.

 

Юлія Боднар: «Не ігноруйте свій організм. Якщо щось турбує – це вже достатній привід, аби відвідати лікаря»

Я належу до тих людей, які – за превентивні методи. Тобто краще дивитися за своїм здоров’ям регулярно й підтримувати його постійно, ніж потім в один момент не знати, за що хапатися. І погодьтеся, в наш час профілактика – дешевша за лікування. Зрозуміло, що це – справа комплексна: вітаміни, збалансоване харчування, здоровий спосіб життя і спорт. Ще один дуже важливий аспект – це щорічний check-up організму. Не обов’язково робити профілактичний огляд у всіх лікарів одночасно, але важливо це робити постійно. Декілька років тому в моєї бабусі виявили рак молочної залози. На щастя, на ранній стадії, операція пройшла успішно, й бабуся зараз почувається прекрасно. Але хвилювань і нервів було багато.

Телеканал Київ

Кожні 40 хвилин в Україні реєструють випадок захворювання на рак молочної залози. Щогодини від цієї недуги помирає одна жінка. А підступність хвороби – в тому, що вона не болить. І лише регулярні огляди допоможуть виявити небезпеку та мінімізувати наслідки. Тому я пильно стежу, аби мама та подружки регулярно проходили всіх «жіночих лікарів» і не тільки їх. Звісно, й сама це роблю постійно.

Найголовніша порада – не ігноруйте свій організм. Український менталітет дуже цікавий: якщо щось болить, краще використати народні методи, або ж «саме пройде», ніж іти до фахівця. Якщо щось турбує – це вже достатній привід, аби відвідати лікаря. Опитування показують, що третина українців не звертається до медиків із симптомами застуди, аналогічно затягують і з іншими хворобами. Не ставтеся, будь ласка, безвідповідально до себе.

А під час повномасштабної війни проблем іще додалося. За даними досліджень, 88% українців мають високий або дуже високий рівень стресу. Мене рятує спорт і прогулянки на свіжому повітрі. Погоджуюсь, іноді себе змусити важко – немає сил, настрою, погода не така. Але як же класно відчуваєш себе після! Спробуйте!

Одна із життєвих порад Дейла Карнегі звучить так: «Будьте зайняті. Це найдешевші ліки на землі – й одні з найбільш ефективних». Мені допомагає. Сподіваюсь, і вам теж стане в пригоді.

 

Анастасія Красніцька: «Мотивація працює обмежений проміжок часу. Натомість тільки дисципліна змушує йти на тренування під дощем або ж відмовитись від тістечка у кавʼярні»

Тема здоровʼя займає одне з чільних місць у колі моїх інтересів. Превентивна медицина, нутриціологія, біохакінг – те, чим цікавлюсь на постійній основі й принципи чого повсякчас впроваджую у своє життя. Повний check-up організму обовʼязково проходжу раз на рік. Цю звичку мені ще в дитинстві прищепила мама. Адже попередити будь-яке захворювання набагато краще, аніж згодом ургентно лікувати.

Секрет здоровʼя, молодості, краси, гарного самопочуття – простий і складний водночас. Правильне харчування + фізичні навантаження – формула, яку знає кожен. Але, щоб дотримуватись її на постійній основі, потрібно мати силу волі. Я не вірю в мотивацію, вона працює обмежений проміжок часу. Натомість тільки дисципліна змушує йти на тренування під дощем або ж відмовитись від тістечка у кавʼярні.

«Ми – те, що ми їмо» – теза, в яку я свято вірю. Свого часу змінити підхід до харчування мені допомогла книга Оксани Соколової «Здоровий раціон для кращої версії себе». Серед порад, яких дотримуюсь ось уже кілька років: 2-3 прийоми їжі на день без перекусів у проміжку 10:00-18:00, на вечерю – лише клітковина-білки-корисні жири, але жодних вуглеводів, відсутність червоного мʼяса в тарілці, споживання фруктів до 16:00. Окрім того, я не пʼю каву (все банально – не люблю цей смак) і майже не їм солодке (раз або два на місяць).

Також у моєму раціоні завжди присутні БАДи та вітаміни. Вони змінюються залежно від сезону та потреб організму. Якщо їх правильно підібрати (згідно з аналізами та з допомогою фахівців), ви відчуватимете колосальний ефект.

Фізичні навантаження – 4-5 разів на тиждень. Відверто кажучи, мені знадобились, без перебільшення, роки, аби відшукати свій спорт. Що я тільки не спробувала: степ-аеробіка, барре, балет для дорослих, сайкл, йога… І лише рік тому, пішовши суто з цікавості на TRX, залишилась із ним і донині. Кардіонавантаження заміняє гра з подругою у сквош.

Серед моїх мрій – відвідати острів Ікарія. Він входить до так званої «блакитної зони», це одне з пʼяти місць у світі з найбільшою концентрацією довгожителів. Який він – секрет щасливого й довгого життя? Про це я б неодмінно запитала колоритних грецьких бабусь та дідусів.

 

Юлія Матвєєва: «Якщо ви маєте хоча б 15-20 хвилин вільного часу – не відмовляйтеся від прогулянок»

Більше за все я люблю тренування на вулиці – це чудовий спосіб самовідновлення. Особливо, коли є можливість робити це на світанку і бачити схід сонця –  це круто перезавантажує.

Звичайно, у зимовий період дотримуватися такого режиму доволі складно через погодні умови, але з ранішньої весни і до початку серйозних морозів, весь доступний простір стає моєю тренувальною залою. За можливості – намагаюся приділяти спорту хоча б 30 хвилин кожного дня. А за умови вільного часу – закладаю 1.5-2 години на кардіо (пробіжки, що чередуються ходьбою. Решта  – більш статичні тренування з невеликою кількістю повторень, але без зупинки на відпочинок між підходами, спрямовані на м’язовий корсет. 

Харчування також важливий аспект і бувають дні, коли я дозволяю собі їсти що завгодно у будь-якій кількості, але цей процес потребує контролю, бо маю грішок у вигляді шоколадок і тортиків. Від самого літа і до осені я накопичую різноманітні ягоди в морозильній камері, щоб взимку не мати їхнього дефіциту. Особливо люблю сезон вишні, полуниці та суниці.

Ще один елемент мого релаксу – це мої тварини. Їх багато і кожен з них потребує уваги, тож нудьгувати і розслаблятися в мене просто немає часу. Якщо ви маєте хоча б 15-20 хвилин вільного часу – не відмовляйтеся від прогулянок. Проводьте якомога більше часу з тими, хто вас надихає і підтримує.